o mně

Jmenuji se Kristýna Beránková.

S manželem a třemi dětmi žiji v malé vesnici u Brna.

Vystudovala jsem pedagogickou fakultu (obor speciální pedagogika a učitelství matematiky) a velkou část svého dosavadního života jsem věnovala práci s dětmi. V současnosti se věnuji dětem svým a jejich početným kamarádům doma i v lesním klubu Stromík a cítím se v této oblasti plně vytížená. : )

Těhotenství, porod a období šestinedělí vnímám jako jedinečnou životní etapu, která ženu na cestu matky doslova katapultuje. Směry, kterými nás vyšle, se mohou ale velmi lišit podle toho, co jsme prožili a jak to zapracujeme do svého životního příběhu. Narození dítěte tak není jen radostnou událostí ale i počátkem náročného procesu. Snažím se proto podpořit každou ženu, aby prožila svoje těhotenství, svůj porod a první týdny se svým dítětem způsobem, který ji bude posilovat. 

Na svůj první porod jsem se kromě chození do kurzu přeporodní přípravy nijak zvlášť nepřipravovala.  Nechtěla jsem být ta žena, co "kolem toho, tolik nadělá". Byla jsem velmi optimisticky naladěna a dění v porodnici mě pak zaskočilo. I když jsem průběh porodu dobře zvládala, zásahy na konci porodu (píchnutí vody, poloha na zádech, která mi nevyhovovala, a řízené tlačení) jsem zpracovat nedokázala. Dcera se narodila bez problémů, ale já ani nevěděla jak, a když mi ji po porodu odnesli, propadla jsem se do velkého vnitřního smutku, který mě neopouštěl po celé šestinedělí. Trvalo několik měsíců, než jsem jeho příčinu pochopila, dokázala si odpustit a pomalu hledat ke své holčičce vztah.

Druhý porod jsem chtěla pojmout jinak. Plánovala jsem rodit doma a celkově se připravovala na nerušený porod v harmonickém prostředí. Dcerka měla ale jiné (dnes vidím, že lepší) plány. S váhou 4,3 kg rozhodla narodit zadečkem napřed a já si tak mohla vyzkoušet, jaké je to být nestandartní rodičkou. Rodila jsem tedy v porodnici, v podmínkách, které nebyly úplně přátelské, a přesto pro mě její narození bylo a dodnes je zdrojem velké síly a radosti. 

Po jejím narození jsem začala své zkušenosti sdílet s kamarádkami a přišlo i první pozvání k doprovodu u porodu, pak další a následoval kurz pro duly u České asociace dul, kde jsem s velkou radostí zakotvila.

V roce 2013 se nám narodil nejmladší syn. Jeho narození i on sám přinesl do mého života mnoho nového a nečekaného. Porod, ač probíhal hladce, doma a bez komplikací, byl pro mne opravdovým setkáním sama se sebou, se svými strachy a se vším negativním, co jsem se kdy bála vyjádřit. Šestinedělí bylo pak naopak obdobím čirého štěstí a lásky nejen k čerstvě narozenému synovi ale i starším dcerám, svému muži a celému širokému okolí, které mě úžasně podporovalo a opečovávalo. 

Vzdělání, kurzy, semináře

2002- 2007 Univerzita Palackého v Olomouci, Obor Speciální pedagogika, Učitelství matematiky

2011  kurz Respektovat a být respektován

2012 Základní kurz pro duly, Česká asociace dul

2017 Certifikace, Česká asociace dul

         Fyziologie porodu, APODAC

         Vedení fyziologického porodu, APODAC

         Fyziologie třetí doby porodní, APODAC

         Rebozo, Michaela Kallusová, Jemné zrození

         Těhotenská masáž, Masérská škola Masérnička

2018 Osteodynamika specializovaný kurz pro duly a porodní asistentky, Andrea Dunová -                         Centrum celostní péče Havířov

         Rekvalifikační kurz Masér pro sportovní a rekondiční masáže,  Masérská škola Inprov

         Lektorský kurz HypnoPorodu, HypnoBirthing Institute