reference

"Kristýno, děkuji za tvou pomoc a podporu od začátku mého těhotenství až do této chvíle, kdy je dcerce několik měsíců. Naprosto zásadní byl samozřejmě porod a nejbližší týdny po něm.
Jako dobrá příprava mi posloužily tebou doporučené knížky, které jsem doslova hltala, také tvé sdílené zkušenosti a pohotové odpovědi na mé dotazy. Otevírala se mi tak cesta k mému vlastnímu porodnímu přání, k mému vlastnímu porodu.
Tvá přítomnost u porodu byla velmi uklidňující pro mne i pro mého muže. Karel mohl být klidný, že vše běží, jak má, že je o mne dobře postaráno, a do procesu se tak mohl zapojovat spíše postupně. Já byla vděčná za možnost být sama sebou, nemuset nikomu nic vysvětlovat a prostě se nechat unášet na vlnách porodu. Tvoje tolik ženská a spíše tichá přítomnost, stejně tak tvůj dotek ve správnou chvíli na správném místě (hlavně v kříži) byly pro mne nesmírně důležité. To jsem si naplno uvědomila, když jsi na chvilku odběhla a nechala mne jen s Karlem, v okamžiku, kdy jsme na to nebyli připraveni. Znejistěla jsem a najednou se mi všechno zdálo těžší, naštěstí to bylo snad jen pár minut... Také mi pomohlo, že jsi převzala iniciativu v komunikaci s porodní asistentkou, nemusela jsem tak moc přemýšlet. Stačilo přikývnout, když ses ptala, jestli už ji chci zavolat. Když přijela, já už ji zvládla mezi intenzivními kontrakcemi jen pozdravit, ale situaci jsem už přibližovat nemusela. I to byla pomoc, abych se mohla soustředit jen na porod, snad proto to šlo tak dobře a docela i rychle. Byla jsem taky ráda, že jsi po narození Johanky zůstala nějakou dobu tady. Pomohla jsi uklidit věci po porodu, počkala jsi, až budeme hezky uložení v pelíšku a ujistila se, že nám nic nechybí a že všechny moje prvotní nejistoty ohledně prvních hodin s děťátkem jsou zaplašeny.
I v šestinedělí jsem velmi ocenila tvou pohotovost na telefonu, když jsem potřebovala poradit, uklidnit, nebo se prostě jen vypovídat. Bylo to těžké období, kdy jsem každých pár dní prožívala nějakou hysterii. Velké poporodní poranění, zatvrdlá prsa, nekontrolovatelnou třesavku (domnělou horečku omladnic), Karlův údiv nad mým bezedným žaludkem, který jsem vlivem své šestinedělní přecitlivělosti vnímala jako stížnost na to, kolik se mnou má práce a co všechno že nesním... Nejvíce mi pomohla tvá zkušenost (jak osobní tak i zkušenost jiných matek, se kterými ses jako dula setkala) ohledně porodního poranění, které jsem měla poměrně velké a byla z toho dosti vyděšená. Když jsem se na základě uklidňujících příběhů žen, se kterými ses setkala, rozhodla nechat poranění samovolně srůst s tím, že budu co nejvíce ležet, nebo alespoň co nejvíce v klidu, udělala jsem to nejlepší, co jsem mohla. Lékařka mi po šestinedělí řekla, že jsem se zahojila velmi dobře, dokonce lépe než mnohé jiné ženy, které měly poranění šité. Byla to ale pro mne těžká zkouška a uklidňující dlouhodobé spojení s tebou mi v ní velmi pomohlo.
Jsem vděčná za to, že jsem v tobě měla obrazně i doslova jistotu v zádech. Přála bych každé ženě, aby měla takovou možnost jako já - rodit s podporou blízké osoby a zároveň zkušenější ženy, která je sama matkou a citlivým doprovodem, dokáže se vcítit do situace rodící ženy a rodící se matky."

Karolína Š.


"Kristýnka má velký dar. Vyzařuje z ní moudrost, ale nepodsouvá své názory. Naopak jsem z ní měla pocit, že mě povzbuzuje a důvěřuje ve mě a mou intuici. Pomáhala mi věřit v sebe jako v ženu a ve vlastní pocity. Přijímat porod tak, jak přichází a oddat se mu. Cítila jsem z ní velkou empatii a pochopení. Dokázala se na mě vyladit a opravdu mi tak pomoci.

Při rozjetém porodu jsem volala ohledně odjezdu do porodnice. Znovu mi dodala sílu věřit své intuici a rozhodnout se podle svých pocitů. Tím jsem byla "nastartovaná" stát si za svými pocity i v porodním zařízení, kde nám vytvořila bezpečné zázemí, ve kterém jsme se cítili dobře. Vyzařovala z ní jistota, což určitě ovlivnilo i celkový průběh porodu. Těsně po porodu nám dodala sebedůvěru nebát se říct si o své dítě a vzít si jej k sobě. (Manipulace ze strany lékařů a snaha mi dítě odnést, přestože žádné reálné ohrožení zdraví ani života dítěte nehrozilo.)

Tady je můj obrázek, co jsem nakreslil po porodu o porodu." 

Veronika M.


"Jak hodnotím svůj porod? Jsem ráda, že je to za mnou :-). S partnerem jsme rádi, že jsi tam byla s námi, byla jsi pro oba velkou oporou. Myslím, že kdybychom na to byli sama, neporodila bych přirozeně. Mrzí mne akorát, že jsem při bondingu už moc nevnímala a neužila si ho."                                                                                                                                                  M., dva týdny po porodu


"Na porod jsem se těšila. Věřila jsem, že mé tělo ví, co dělat a že ten drobek, co roste ve mně, se na svět těší a pomůže mi. I stalo se tak. Vím, že bez opory trpělivého manžela a přítomnosti strážného anděla duly Kristy, by porod trval déle a nebyl by tak příjemným zážitkem.  Krista přijela k nám domů, ač jsem jí říkala, že to bude na dlouho. Pomohla mi rozběhnout porod přikládáním nahřátého polštářku a masáží beder. Seděla u mě klidná, jako plynoucí řeka, usmívala se a dodávala mi sílu v narůstajících kontrakcích. Dýchala se mnou, abych lépe zvládala jednotlivé kontrakce. Stále mi tvrdila, jak jsem skvělá a jak to zvládám, ač mi síly ubývaly a přišlo mi to nekonečné. Dodávala mi sebedůvěru a to byla jedna z největších věcí, aspoň pro mě V nemocnici při mě trpělivě stála, držela mě za ruku, abych jí mohla drtit, dávala mi napít, pořád mě povzbuzovala a ptala se mě, co potřebuji. Pomohla s přisátím Jonatána k prsu. Po porodu se se mnou rozdělila i o rohlík, protože v nemocnici nic neměli a já hlady málem padala. Osprchovala mě (ač to byla práce por.asistentky). Byla decentní a odvedla práci i za nemocniční personál. (a to na ni nebyli nejmilejší). Pomohla mi s kojením, byla mi nablízku, zajímala se, naslouchala. Být u narození dítěte je pro ní posláním a za sebe musím říct, že Krista je žena na svém místě. Má úctu k životu a s jemností k němu přistupuje. Přála bych každé ženě moci být s ní u porodu. Díky ní byl pro mě porod přirozeným, krásným a jedinečným zážitkem a už se těším na ten druhý!"
maminka Jonatána, 3 měsíce


"Porod Anežky proběhl úplně jinak, než jak jsem si představovala. Anežka se narodila po vyvolaném porodu v nemocnici.

Během celé doby, kterou jsem strávila na porodním sále, se mnou byla Kristýna. Byla mi velkou oporou a pomocí. Podporovala má rozhodnutí a pomáhala mi zvládnout všechny náročné okamžiky. Pro mě byla její role během porodu stěžejní a nenahraditelná. Bez její podpory bych v sobě nedokázala najít tolik síly, aby se Anežka narodila bez větších zásahů lékaře. 

Kristýna mi byla velkou psychickou oporou, i beze slov, byla schopna plnit "co mi na očích viděla", masírovala moje bolavá záda, a zároveň se snažila, aby prostředí na porodním sále, bylo co nejútulnější. "                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Blanka V.


"Kristýna mi před porodem, při něm i po něm - v šestinedělí - hodně pomohla. Jsem ráda, že jsem si ji vybrala za svou průvodkyni porodem a vším, co k tomuto období patří. Líbila se mi už při našich několika schůzkách před porodem, kdy mě vyslechla, proč vlastně ke třetímu porodu chci dulu. Zaujalo mě to, že mi naprosto vůbec nevnucuje nějaké názory a pohledy na porod, spíš byla chápavá k mému příběhu a postoji a otevřená k různým možnostem.

Byla mi oporou i v době po termínu porodu, kdy jsem s ní po telefonu konzultovala a radila se s ní o závěrech z ambulance z porodnice. Opět mi nevnucovala nějaká stanoviska a řešení, spíš mi pomohla dojít si k určitým závěrům a rozhodnutím sama.

Porod se mi rozjížděl dost pomalu, nebyla jsem si jistá, zda už je to ono, nebo jen následky ; provedeného Hamiltonova hmatu na předchozí kontrole v porodnici. Opět tu byla Kristýna na telefonu, se kterou jsem se radila. Myslím, že díky ní jsem nejela do porodnice příliš brzy (to jsem si přála). Byla v telefonu dost klidná, až mě to překvapovalo, že se nechystá přijet. Přijela až večer, kdy už jsem kontrakce opravdu stěží prodýchávala - prostě poznala, že teď už je to opravdu ono. I tak ovšem nechala dobu odjezdu do porodnice na mně, na mých pocitech. Rozhodně ničemu nevelela.

V porodnici tu Kristýna byla pro mě, taková klidná a tichá, ale dělala různé účinné věci. Zakryla mými šaty světlo, aby bylo tlumenější, nachystala pode mě podložku, když jsem kontrahovala vkleče, masírovala mi bedra, přikládala termofor...

Nejzásadnější moment nastal, když se blížila druhá doba porodní, které jsem se podvědomě dost bála po předchozích zkušenostech. Pomohla mi slova Kristýny, že nejdřív se musím zbavit strachu a pak porodím. Kristýna mi prostě hodně pomohla, říkala správná slova ve správnou chvíli, vysvětlovala, co se zrovna děje, když jsem se ptala, pečovala o mě, masírovala mě...

Po porodu nás s Kačenkou několikrát navštívila a opět nám i dost pomohla. Dcerka se špatně přisávala, měla jsem poraněné bradavky, kojení nebylo nic lehkého. Kristýna nám pomáhala s polohou při kojení, s vysvětlením stavu - dcerka má trochu uzdičku pod horním rtem, takže jí šla špatně otevřít pusinka. Doporučila mi mastičku na bradavky. Byla mi i psychickou oporou v tom náročném emocionálním stavu v šestinedělí.

Jsem ráda, že jsem se s Kristýnou potkala, určitě bych doprovod duly u porodu všem doporučila, je krásné pocítit, že o Vás v tak náročných životních okamžicích někdo pečuje, ví si rady a je tu pro vás."

Veronika Š. vzpomíná po roce